Czym jest filc?

Z czego jest zrobiony, gdzie powstał i czemu zawdzięcza swoją wytrzymałość?

Filc jest uznawany jako jeden z najstarszych wyrobów włókienniczych, który najprawdopodobniej odkryto już w 6500 roku p.n.e. Do dzisiaj jest on otrzymywany przez ludność środkowej Azji. Proces spilśniania włókien, umożliwia ich łączenia w zwartą masę, podczas którego wykorzystuje się naturalne właściwości włókien zwierzęcych – wełny i sierści oraz roślinnych i niektórych włókien sztucznych, by tworzyć między sobą trwałe połączenia. 

 

 

czytaj całość »
Historia filcu

Garść historycznych ciekawostek

Filc jest wyrobem włókienniczym otrzymanym w wyniku procesu spilśniania. Surowcami, z których wytwarza się filc mogą być zarówno wełna, jak i sierść niemalże wszystkich zwierząt hodowlanych oraz niektóre włókna sztuczne. To tyle jeśli chodzi o podstawy filcowania. Teraz spójrzmy na filc z nieco innej strony. Czy zastanawiałeś się kiedyś jaka jest historia tych niezmiernie plastycznych oraz twórczych w wyrazie materiałów? Wiesz jakie legendy wiążą się z jego powstaniem? Dziś dowiesz się wszystkiego o filcu, czyli o najstarszym materiale włókienniczym poznanym dotąd przez człowieka.

 

 
czytaj całość »
Nowe oblicze filcu

Nowe, artystyczne oblicze...

Filc kojarzy nam się zwykle z tkaniną przyklejaną pod nogi krzeseł i stołów czy innych mebli. Użytkowy charakter filcu powoduje, że wielu z nas nie wyobraża sobie innej funkcji, jaką mógłby spełniać ten materiał. Jednakże, jak można się o tym przekonać w wielu sklepach z dekoracjami do domu, czy nawet z biżuterią, filc może być materiałem umożliwiającym tworzenie dzieł sztuki użytkowej. Ozdoby filcowe na choinkę, podkładki na stół czy pod szklanki, biżuteria i konfekcja damska, to tylko niektóre z licznych zastosowań filcu.

 

 

czytaj całość »
Filc - inspiracje

Co można zrobić z filcu?

Filc to materiał niezwykły. Z jednej strony przypomina tradycyjną tkaninę, więc można go wycinać nożyczkami i zszywać jak każdy inny materiał. Jest także elastyczny, dzięki czemu kształtuje się pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury. Z powodzeniem można mu nadawać wiele różnych kolorów rozszerzając gamę zastosowań. Z uwagi na ciasny splot filc jest też bardzo wytrzymały i nie ulega rozdarciom czy wycieraniu. Grubsze rodzaje nadają się do łączenia nitami czy oczkowania. Świetnie sprawdza się klejenie, a jedną z najciekawszych i najbardziej praktycznych cech filcu jest to, że się nie strzępi i nie wymaga obszywania. Ta cecha sprawia, iż można z niego wycinać nawet najbardziej skomplikowane ażurowe wzory. Dodatkowa zaleta to izolacyjne właściwości filcu, które poza walorami dekoracyjnymi nadają mu także znaczenia użytkowego.

 

 

czytaj całość »
Rodzaje i zastosowanie filcu

Nieograniczone możliwości tworzenia

Filc najczęściej kojarzy nam się z szykownymi kapeluszami przedstawicieli starszego pokolenia, a także nieco mniej eleganckimi, ale za to wygodnymi i ciepłymi domowymi pantoflami. Te dwie skrajności świadczą jedynie o szerokich możliwościach wykorzystania materiału, który w ostatnich latach znów zyskuje popularność. Produkcja filcu to tajemnica przekazywana z ust do ust, a możliwości jego samodzielnego stworzenia w domu są jak najbardziej realne. W świecie rękodzieła, a także gospodyń domowych, które lubią same dekorować chałupniczymi sposobami własne domy tworzy się nawet swoista „filcowa” kultura, a na internetowych blogach panie dzielą się tajemnicami związanymi z tym wszechstronnym materiałem.

 

 

czytaj całość »
Filcowe dekoracje

Dekoracje z filcu - modny sposób na urozmaicenie wnętrz w Twoim domu!

Zastanawiasz się, jak uatrakcyjnić wygląd swojego mieszkania? Chcesz coś zmienić, ale nie masz ani czasu ani pieniędzy na remont? Postaw na stylowe detale, które ożywią Twój dom. Zobacz, jakie możliwości oferuje Ci filc dekoracyjny – bardzo modny obecnie trend w wystroju wnętrz.

 

 

czytaj całość »
Wyroby z filcu – podkładki, bieżnik

Zwykłe przedmioty, niezwykły materiał...

Wielu z nas filc kojarzy się przede wszystkim z szarą, nieatrakcyjną tkaniną wykorzystywaną do ocieplania płaszcza lub kaloszy. Tymczasem szkoda byłoby nie dostrzec dużych możliwości dekoracyjnych, jakie daje ten tak modny obecnie materiał. Wystarczy tylko odrobina chęci i ciekawe pomysły (których na pewno nikomu nie brakuje!), aby samodzielnie stworzyć lub znaleźć w Internecie atrakcyjne wyroby z filcu, które ozdobią dom, będą niebanalnym dodatkiem do stroju, a nawet – znajdą praktyczne zastosowanie jako stołowy bieżnik filcowy lub spinka do serwetek.

 

czytaj całość »
Ozdoby choinkowe z filcu

Nietypowe ozdoby choinkowe z filcu

Boże Narodzenie to szczególny czas, kiedy z przyjemnością odrywamy się od codziennej krzątaniny i wspólnie z bliskimi zasiadamy przy obficie zastawionym stole. Choinka jest jego symbolem. Dzieci uwielbiają prezenty, dlatego w te pełne magii zimowe chwile nie szczędzimy im radości, choćby miała finansowo powalić nas z nóg. Nawet samo przystrajanie świątecznego drzewka sprawia im niepospolitą frajdę. 

czytaj całość »
Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl