Rodzaje i zastosowanie filcu

Filc i jego cechy

Oglądając kawałek filcu, sporadycznie kojarzymy go z tkaniną. Jest o wiele grubszy od niej, choć również wykonany z włókniny, czyli tego samego surowca, co bawełniane prześcieradło. Do produkcji filcu używa się wełny owczej albo niekiedy też sierści innych zwierząt, a tworzenie materiału polega na spilśnianiu pod wpływem pary wodnej z dodatkiem substancji chemicznych, albo metodą na sucho, nieco mniej efektywną i wymagającą igłowania. Spilśnianie to moczenie i ugniatanie włókien, które w efekcie plączą się, łącząc ze sobą w zwartą masę. W warunkach przemysłowych taka technologia jest jeszcze wspomagana wysokim ciśnieniem lub temperaturą. W przenośni filc przypomina mocno tapirowane włosy, a im bardziej potargane, tym solidniejsza i silniej zwarta tkanina. Igłowanie dodatkowo go wzmacnia dzięki przeciąganiu włókien w głębsze warstwy. Filc posiada doskonałe cechy izolacyjne, chroniąc przez wysokimi temperaturami i hałasem, jest higroskopijny, ale nie przepuszcza płynu na drugą stronę. Nie przenosi także drgań.

Rodzaje i zastosowanie filcu

W praktyce wyróżnia się filc techniczny i dekoracyjny. Pierwszy nieco grubszy i bardziej szorstki jest wykorzystywany do polerowania różnych elementów urządzeń z metali czy tworzyw sztucznych, stosowany w formie specjalnych krążków ściernych nakładanych na tarcze polerek. Filc techniczny bywa też popularny w przemyśle obuwniczym właśnie do produkcji pantofli, wkładek do butów, a w innych dziedzinach, jako materiał na elastyczne uszczelki, odbojniki, pod nóżki mebli, aby zapobiegać rysowaniu powierzchni podłogi czy hałasowi. Nieco bardziej delikatny i finezyjny, a przede wszystkim wielokolorowy jest filc dekoracyjny. Jego zastosowanie ogranicza zapewne jedynie wyobraźnia kreatorów, bowiem filcowe wyroby można znaleźć zarówno w dekoratorstwie, jak i odzieży, biżuterii, zabawkach i wielu innych przedmiotach użytkowych.

 

Dekoracje filcowe

Tworzenie filcowych dekoracji to dziedzina bardzo szeroka. Począwszy od tradycyjnych podkładek po bardzo zaawansowaną w konstrukcji biżuterię, każdy z filcowych przedmiotów cechuje się lekkością, miękkością i unikalnym pięknem. Podczas wymyślania kolejnych zastosowań wykorzystuje się przede wszystkim jego właściwości. Najpopularniejsze bieżniki, serwetki czy podkładki pod gorące kubki są wynikiem zdolności izolacyjnych. Ochrona przez gorącem czy wilgocią zapewnia zabezpieczenie powierzchni cennych mebli podczas stawiania na nich szklanek lub talerzy z ciepłymi potrawami. Przewagą filcu nad popularnym korkiem jest jego higroskopijność. Podczas gdy podkładki korkowe nie zabezpieczają powierzchni przed płynami, filc wchłania je i magazynuje przez dłuższy czas.

Magia kolorów

Dodatkowym atutem wyrobów filcowych jest ich kolorystyka. Dzięki możliwości barwienia na intensywne czerwienie, zielenie, fiolety czy żółcie wyroby z tego materiału mogą stanowić ciekawy akcent w każdym pomieszczeniu. Wykorzystując takie produkty, jak filcowe podkładki czy obrączki na serwetki stołowe z powodzeniem można ciekawie udekorować elegancki stół podczas ważnej rodzinnej uroczystości lub świąt. Filc coraz częściej pojawia się w formach nieznanych do tej pory, jako element wykończeniowy artykułów wystroju wnętrz, dzięki czemu mieszkanie nabiera niezwykłego ciepłego wyglądu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl