Nowe oblicze filcu

Nie tylko odzieżówka

Przez lata filc, czyli elastyczna tkanina o wspaniałych właściwościach pochłaniania wilgoci, był wykorzystywany wyłącznie w przemyśle odzieżowym. Tworzono z niego filcowe buty i kapcie domowe, kapelusze damskie i męskie oraz odzież. Filcowe płaszcze nadawały się na deszcz i niepogodę, a dodatkowo chroniły przed wyziębieniem. Dziś filc występuje raczej w roli dodatków, niż jako materiał do szycia ubrań czy butów, niemniej jednak jego zastosowanie w dzisiejszych czasach zdaje się być bardziej wszechstronne niż kilka dekad temu.

Biżuteria filcowa

Filc w naturalnym wydaniu ma nieciekawy, ciemnoszary kolor, który może wydawać się nudny. Jednakże, materiał ten bez problemu może być barwiony, dlatego też filc znalazł swoje szerokie zastosowanie w przemyśle biżuteryjnym. Wykorzystuje się go do tworzenia różnorodnych ozdób, przede wszystkim broszek, czy kolczyków. Filc jest wytrzymały na rozciąganie i plastyczny. Nawet amator, który pierwszy raz ma kontakt ze zdobnictwem i tworzeniem biżuterii, jeśli tylko będzie miał odpowiedni pomysł, bez trudu będzie mógł wykonać ozdobę filcową.

Rękodzielnictwo ozdób z filcu rozwija się w małych, rodzinnych firmach albo na gruncie jednoosobowych działalności gospodarczych. Osoby uzdolnione manualnie proponują oryginalne elementy biżuterii z filcu, ale nie tylko ona może znaleźć się w ich asortymencie produktów proponowanych klientom. Przypinki, broszki, obszycia i ozdoby – to wszystko wykonuje się obecnie z różnokolorowego filcu.

Na odzież, biżuterię i ozdoby wykorzystywany jest filc izolacyjny, utrzymujący ciepło, ponieważ można go bez trudu barwić. Także z tego rodzaju filcu produkowane są zabawki – tanie i przyjemne w dotyku.

Dekoracje z filcu do domu

Filcowe podkładki na stół i pod szklanki, ozdoby na choinkę, ozdoby urodzinowe, a nawet kalendarze adwentowe wykonane mogą być z filcu. Bardzo modne w ostatnim czasie są właśnie podkładki filcowe i bieżniki na stół. Są to oryginalne ozdoby, które jednak coraz częściej można spotkać w sklepie, co siłą rzeczy powoduje, że dużo jest ich także w domach prywatnych. Filcowe ozdoby służą przez wiele lat i są w praktyce niezniszczalne. Dekoracje z filcu do wnętrz są modne od co najmniej kilku sezonów. Produkowane są nawet ozdobne pojemniki, doniczki czy obudowy do kwiatków z filcu, czy też dywany wykonane z tego samego materiału. Wprowadzają one zupełnie odmienny, radosny nastrój do wnętrza. Co ważne, takie ozdoby będą pożądane we wszystkich domach, w których mieszkają małe dzieci. Filcowych ozdób nie zniszczą, nie potłuką, a tylko mogą one stanowić dla nich kolejny obiekt do zabawy. Ozdoby filcowe mogą być kładzione na meblach, wieszane na ścianie czy na oknach. To świetny sposób na udekorowanie wnętrza.

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl