Nowe oblicze filcu

Nie tylko odzieżówka

Przez lata filc, czyli elastyczna tkanina o wspaniałych właściwościach pochłaniania wilgoci, był wykorzystywany wyłącznie w przemyśle odzieżowym. Tworzono z niego filcowe buty i kapcie domowe, kapelusze damskie i męskie oraz odzież. Filcowe płaszcze nadawały się na deszcz i niepogodę, a dodatkowo chroniły przed wyziębieniem. Dziś filc występuje raczej w roli dodatków, niż jako materiał do szycia ubrań czy butów, niemniej jednak jego zastosowanie w dzisiejszych czasach zdaje się być bardziej wszechstronne niż kilka dekad temu.

Biżuteria filcowa

Filc w naturalnym wydaniu ma nieciekawy, ciemnoszary kolor, który może wydawać się nudny. Jednakże, materiał ten bez problemu może być barwiony, dlatego też filc znalazł swoje szerokie zastosowanie w przemyśle biżuteryjnym. Wykorzystuje się go do tworzenia różnorodnych ozdób, przede wszystkim broszek, czy kolczyków. Filc jest wytrzymały na rozciąganie i plastyczny. Nawet amator, który pierwszy raz ma kontakt ze zdobnictwem i tworzeniem biżuterii, jeśli tylko będzie miał odpowiedni pomysł, bez trudu będzie mógł wykonać ozdobę filcową.

Rękodzielnictwo ozdób z filcu rozwija się w małych, rodzinnych firmach albo na gruncie jednoosobowych działalności gospodarczych. Osoby uzdolnione manualnie proponują oryginalne elementy biżuterii z filcu, ale nie tylko ona może znaleźć się w ich asortymencie produktów proponowanych klientom. Przypinki, broszki, obszycia i ozdoby – to wszystko wykonuje się obecnie z różnokolorowego filcu.

Na odzież, biżuterię i ozdoby wykorzystywany jest filc izolacyjny, utrzymujący ciepło, ponieważ można go bez trudu barwić. Także z tego rodzaju filcu produkowane są zabawki – tanie i przyjemne w dotyku.

Dekoracje z filcu do domu

Filcowe podkładki na stół i pod szklanki, ozdoby na choinkę, ozdoby urodzinowe, a nawet kalendarze adwentowe wykonane mogą być z filcu. Bardzo modne w ostatnim czasie są właśnie podkładki filcowe i bieżniki na stół. Są to oryginalne ozdoby, które jednak coraz częściej można spotkać w sklepie, co siłą rzeczy powoduje, że dużo jest ich także w domach prywatnych. Filcowe ozdoby służą przez wiele lat i są w praktyce niezniszczalne. Dekoracje z filcu do wnętrz są modne od co najmniej kilku sezonów. Produkowane są nawet ozdobne pojemniki, doniczki czy obudowy do kwiatków z filcu, czy też dywany wykonane z tego samego materiału. Wprowadzają one zupełnie odmienny, radosny nastrój do wnętrza. Co ważne, takie ozdoby będą pożądane we wszystkich domach, w których mieszkają małe dzieci. Filcowych ozdób nie zniszczą, nie potłuką, a tylko mogą one stanowić dla nich kolejny obiekt do zabawy. Ozdoby filcowe mogą być kładzione na meblach, wieszane na ścianie czy na oknach. To świetny sposób na udekorowanie wnętrza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl