Jeśli chodzi o wyroby z filcu jednym z najpopularniejszych są znane wszystkim rosyjskie walonki - wątpliwej urody, lecz niezmiernie ciepłe, nieprzepuszczające wody, podbite gumą. Historia walonek sięga XVIII wieku, lecz historia filcu jest o wiele starsza.
Historia i pochodzenie filcu
Prawdziwe pochodzenie filcu nie zostało dotąd poznane, mówiąc o jego początkach opierać się możemy jedynie na legendach. Według jednej z nich filc powstał za sprawą Arki Noego. Podobno owce przebywające na łodzi nie miały dostatecznie dużo jedzenia. W efekcie wełna, która otulała ich ciała zaczęła z czasem opadać na ziemię. Przebywające na niewielkiej powierzchni Arki owce stąpały po wełnie każdego dnia w wilgotnym otoczeniu. Gdy wody ustąpiły, a owce opuściły Arkę oczom Noego ukazał się filcowy dywan.
Kolejna teoria powstania filcu pochodzi z dalekiej krainy jaką jest Mongolia. Według legendy wywodzącej się z Mongolii filc powstał z owczego futra usytuowanego pod siodłem koni, kiedy to pod czas jazdy wełniana okrywa pocierana o rozgrzane, wilgotne ciało konia zaczęła się filcować i stworzyła zwartą strukturę.
Według innej historii św. Klemens, będący patronem filcarzy, obtarł swe nogi, w drodze na pielgrzymkę, dlatego umieścił w swym sandale kawałek wełny, żeby nie uwierało go obuwie. Po pewnym czasie za sprawą potu i tarcia wełna uległa sfilcowaniu.
Historia filcu rozpoczęła się najprawdopodobniej ok. 6500 lat p.n.e. Pierwsze ślady filcu odnaleziono na terenie dzisiejszej Turcji, kiedy to odkryto malowidła ścienne, pochodzące z epoki neolitu przedstawiające dwukolorowe filcowe dywany.
Największym zbiorem jeśli chodzi o wyroby z filcu jest kolekcja datowana na 7-2 w. p.n.e., odnaleziona pod warstwą zamarzniętej ziemi w kurhanach w Pazyryku, w Górnym Ałtaju. Odkryte dywany filcowe w kolorach tęczy, czapka, czy też siodło ukazują jak ogromne zdolności filcarskie posiadała ludność oraz jak bardzo rozwiniętym rzemiosłem dysponowali.
Wyroby z filcu pojawiły się stosunkowo wcześnie w części europejskiej morza Śródziemnego. Chłonąc "Illiadę" Homera dowiadujemy się, że Ulysses był posiadaczem hełmu wyściełanego wełną. Za czasów rzymskich wyroby z filcu wykorzystywane były na potrzeby militarne.
W Polsce filc zaczęto produkować na początku XI wieku, jednak zarówno u nas, jak i w całej Europie rozpowszechnił się dopiero między XII a XVII wiekiem.
W obecnych czasach zaobserwować możemy powrót do mody wyrobów filcowych z minionej ery, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju ozdoby z filcu. Filc dekoracyjny cieszy się niebywałym zainteresowaniem niewątpliwie za sprawą niesłychanych walorów estetycznych, które nam oferuje. W wielu domach ozdoby filcowe jak np. podkładki filcowe, bieżnik filcowy sprawiają, że wnętrze naszego pokoju nabiera powiewu świeżości, a zarazem oryginalnego wyrazu. Filcowe dekoracje posiadają dziś fantazyjne, ekstrawaganckie oraz wyrafinowane kształty, dlatego też będą stanowiły wyszukaną dekoracje z filcu w Twoim domu!