Filc jako najstarszy wyrób włókienniczy

Wytrzymałość uzyskuje się przez ubijanie lub walcowanie wilgotnej warstwy włókien lub tkaniny. Dzięki temu procesowi i precyzji wykonania możesz cieszyć się trwałym i wielofunkcyjnym materiałem, przez wiele lat.

Wyroby z filcu – ich wszechstronne zastosowanie

Myśląc o filcu w pierwszej kolejności na pewno przychodzi Ci na myśl podbijanie nim mebli w celu uniknięcia zarysowań podłogi. A tu pojawia się niespodzianka. Od wielu już lat filc znajduje coraz szersze zastosowania. Można z niego robić piękne i unikatowe ozdoby choinkowe, ile radości i wspólnej zabawy może to sprawić całej rodzinie. Oprócz tego ozdoby z filcu, sprawiają, że Twój stół oraz wnętrza wyglądają niepowtarzalnie, a goście z pewnością są zachwyceni Twoją kreatywnością i pomysłowością w ich przygotowaniu. Biżuteria z filcu coraz bardziej popularna, wymyślna i kolorowa. Jest doskonałym dodatkiem nie tylko na co dzień, ale i na specjalną okazję. Filcowe torby, które sprawiają, że wyróżniasz się w tłumie, a koleżanka z pracy z pewnością nie kupi sobie identycznej. Ale czy wiedziałaś, że z filcu produkuje się również buty? Początkowo produkowane w wiejskie chatce, a obecnie popularne nawet na salonach. Są to tak zwane walonki - legendarne rosyjskie obuwie. Dawno temu noszone przez rosyjskich koczowników, by chroniły przez zimnem. Na czym polega kunszt ich wykonania? Rzemieślnicy nie stosują maszyn, ani nici, używają rąk, owczej wełny z której powstaje filc, a przede wszystkim wyobraźni. Odstępstwem od tradycji jest ich produkcja przemysłowa i wykorzystanie skóry oraz gumowej podeszwy, by uniknąć szybkiego ich niszczenia. Byś mogła nosić je nawet w deszczowe dni.

XXI wiek przynosi znaczną odmianę od ich pierwotnego wyglądu. Walonki stały się luksusowym dobrem. Na wybiegach modelki prezentują coraz to wymyślniejsze i rozmaitsze kształty, kolory obuwia i ich zdobienia, a ich ceny przekraczają nawet kilkaset złotych.

By jednak nie zapominać o tradycji i w dowodzie wdzięczności dla rzemieślników, którzy wykonywali tak czasochłonną i żmudną pracę, w stolicy Rosji w 2008 r. powstał pomnik walonka, a oprócz tego można także odwiedzić dwa muzea walonków w Moskwie i Myszkinie.

Wydawałoby się zwyczajny, niczym niewyróżniający się materiał, a jakie cuda można z niego zrobić. Jakie Ty masz pomysły na jego wykorzystanie? Użyj swojej wyobraźni i cierpliwości, a może stworzysz coś niepowtarzalnego i osiągniesz sukces?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl