Filc - inspiracje

Co można zrobić z filcu?

Filc to materiał niezwykły. Z jednej strony przypomina tradycyjną tkaninę, więc można go wycinać nożyczkami i zszywać jak każdy inny materiał. Jest także elastyczny, dzięki czemu kształtuje się pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury. Z powodzeniem można mu nadawać wiele różnych kolorów rozszerzając gamę zastosowań. Z uwagi na ciasny splot filc jest też bardzo wytrzymały i nie ulega rozdarciom czy wycieraniu. Grubsze rodzaje nadają się do łączenia nitami czy oczkowania. Świetnie sprawdza się klejenie, a jedną z najciekawszych i najbardziej praktycznych cech filcu jest to, że się nie strzępi i nie wymaga obszywania. Ta cecha sprawia, iż można z niego wycinać nawet najbardziej skomplikowane ażurowe wzory. Dodatkowa zaleta to izolacyjne właściwości filcu, które poza walorami dekoracyjnymi nadają mu także znaczenia użytkowego.

Ozdoby z filcu w dekoracji wnętrz

Miejscem, w którym najczęściej można dziś spotkać wyroby z filcu są wnętrza mieszkań. Dzięki całkowitej zmianie w podejściu do wystroju, popularyzacji stylów dekoratorskich oraz potrzebie niepowtarzalności wyroby filcowe stają się jedną z opcji na stworzenie miejsca innego niż wszystkie. Firmy dekoratorskie stają się popularne, a odchodzenie od XX-wiecznego standardu nie zawsze oznacza futuryzm cechujący się błyskiem chłodnego chromu i szkła. Filc sprawia, że pomieszczenia stają się ciepłe i przytulne, a niezwykłe kolory pozwalają za pomocą niewielkich detali zmienić szare i smutne pomieszczenie w prawdziwy raj. Do elementów dekoracyjnych we wnętrzach można zaliczyć serwetki i bieżniki filcowe, abażury na lampy, ramki do obrazków, kwiaty do wazonu czy kompozycje do powieszenia na ścianę.

Filc w pokoju dziecka

Ze względu na swoje antyalergiczne właściwości i miękkość materiału filc świetnie nadaje się na zabawki dla dzieci. Kiedy maluch zaczyna poznawać świat dotykając go, oglądając, manipulując nim filcowe zabawki mogą pobudzać jego wyobraźnię. Przede wszystkim są niezwykle barwne dzięki naszywaniu różnokolorowych skrzydeł, płatków kwiatów i aplikacji. Filc jest bardzo miękki, więc nie stanowi zagrożenia dla malucha, a dzięki możliwości kształtowania, szycia i wycinania zabawki mogą przedstawiać praktycznie wszystko. Z ich pomocą dziecko pozna zwierzątka, literki i cyfry, opanuje skojarzenia kolorów, a barwne mobilne ptaszki nad łóżeczkiem przygotują je do snu. Filc sprawdza się w dziecinnym pokoju, jako materiał na ścienne dekoracje czy praktyczne kieszenie na zabawki lub przedmioty do pielęgnacji.

Przedmioty użytkowe z filcu

Ponieważ filc posiada doskonałe właściwości izolacyjne świetnie sprawdza się w charakterze przedmiotów użytkowych. Do tych najpopularniejszych można zaliczyć kolorowe podkładki pod szklanki, talerze czy nawet garnki. Są one z pewnością bardziej eleganckie, niż wyciągnięty z szafy zmięty obrus, który i tak nie ochroni przez gorącym. Poza podkładkami z filcu świetnie sprawdzają się również kuchenne rękawice. Jako izolator materiał chroni przez poparzeniami podczas wyjmowania ciasta z piekarnika czy zestawiania garnka z kuchenki. Inne propozycje praktycznych zastosowań to na przykład etui na okulary, telefony komórkowe i inne przedmioty, które warto chronić przez porysowaniem, a także domowe pantofle i miękkie buciki dla dzieci zaczynających chodzić oraz wiele innych.

Biżuteria i ozdoby

Jednym z ciekawszych zastosowań filcu są ozdobne torebki, portfele i biżuteria. Ogromne możliwości stwarza projektowanie i wykonywanie przypinek. Z kolorowego filcu można tworzyć trójwymiarowe kwiaty, wycinać i formować liście, ale również barwne motyle czy ptaki. Pojedyncze elementy świetnie sprawdzają się, jako kolczyki. Ogromne urozmaicenie zapewnia produkowanie filcowych korali, które mogą być jednobarwnymi albo melanżowymi kulkami, długim sznurem kwiatków, kostek, krążków czy fantazyjnie naciąganych na sznurek falujących pasków. Z filcu wykonuje się również barwne torebki idealne na letnie imprezy lub jako urozmaicenie sportowego stroju.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl