Czym jest filc?

Z czego jest zrobiony filc, gdzie powstał i czemu zawdzięcza swoją wytrzymałość?


Czy wiesz, że...

filc jest uznawany jako jeden z najstarszych wyrobów włókienniczych, a informacje dotyczące jego odkrycia wskazują już w 6500 roku p.n.e.


Do dzisiaj należy on do otrzymywany przez ludność środkowej Azji. Proces spilśniania włókien, umożliwia ich łączenia w zwartą masę, podczas którego wykorzystuje się naturalne właściwości włókien zwierzęcych – wełny i sierści oraz roślinnych i niektórych włókien sztucznych, by tworzyć między sobą trwałe połączenia. Filc swoją wytrzymałość uzyskuje przez ubijanie lub walcowanie wilgotnej warstwy włókien lub tkaniny. Dzięki temu procesowi i precyzji wykonania możesz cieszyć się trwałym i wielofunkcyjnym materiałem, przez wiele lat.

 

ZOBACZ NASZE PRODUKTY

     

Wyroby z filcu – ich wszechstronne zastosowanie

Myśląc o filcu, w pierwszej kolejności na pewno przychodzi Ci na myśl podbijanie nim mebli w celu uniknięcia zarysowań podłogi. A tu pojawia się niespodzianka. Od wielu już lat filc znajduje coraz szersze zastosowania. Popularny jest szczególnie filc dekoracyjny, z którego pomocą urozmaica się wszelkiego rodzaju aranżacje. Można z niego robić między innymi piękne i unikatowe ozdoby choinkowe i wykorzystać do innych dekoracji, ile radości i wspólnej zabawy może to sprawić całej rodzinie. Oprócz tego efektowne ozdoby z filcu sprawiają, że Twój stół oraz wnętrza wyglądają niepowtarzalnie, a goście z pewnością są zachwyceni Twoją kreatywnością i pomysłowością w ich przygotowaniu. Postaw na produkty taie jak bieżniki na stół z filcu lub ujmujące podkładki pod kubek, aby urozmaicić wystrój, przy tym chroniąc blaty.

Biżuteria z filcu jest coraz bardziej popularna, wymyślna i kolorowa. Jest doskonałym dodatkiem nie tylko na co dzień, ale i na specjalną okazję. Wybierz ulubiony kolor i styl ozdób, a z pewnością zachwycisz towarzystwo! Niewątpliwą ceną takich ozdób jest ich bardzo atrakcyjna cena. A może filcowe torby, które sprawiają, że wyróżniasz się w tłumie, a koleżanka z pracy z pewnością nie kupi sobie identycznej. Ale czy wiedziałaś, że materiał filcowy doskonale nadaje się również do produkcji butów? Początkowo buty produkowane w wiejskie chatce, a obecnie popularne nawet na salonach. Są to tak zwane walonki - legendarne rosyjskie obuwie, których głównym materiałem jest właśnie filc. Dawno temu noszone przez rosyjskich koczowników, by chroniły przez zimnem. Na czym polega kunszt ich wykonania? Rzemieślnicy nie stosują maszyn, ani nici, używają rąk, owczej wełny, z której powstaje filc, a przede wszystkim wyobraźni, co sprawia, że każdy produkt jest unikalny i świetnie wypełnia swoją rolę. Odstępstwem od tradycji jest ich produkcja przemysłowa i wykorzystanie skóry oraz gumowej podeszwy, by uniknąć szybkiego ich niszczenia. Byś mogła nosić je nawet w deszczowe dni. Filc kolorowy daje niemal nieograniczone możliwości w stylizacji welonek. Często są one zdobione wyszywanymi motywami, aby jeszcze bardziej odzwierciedlały Twoje oczekiwania i styl. XXI wiek przynosi znaczną odmianę od ich pierwotnego wyglądu. Walonki stały się luksusowym dobrem. Na wybiegach modelki prezentują coraz to wymyślniejsze i rozmaitsze kształty, kolory obuwia i ich zdobienia, a ich ceny przekraczają nawet kilkaset złotych.

By jednak nie zapominać o tradycji i w dowodzie wdzięczności dla rzemieślników, którzy wykonywali tak czasochłonną i żmudną pracę, w stolicy Rosji w 2008 r. powstał pomnik walonka, a oprócz tego można także odwiedzić dwa muzea walonków w Moskwie i Myszkinie.

produkty z filcu

Filc to często wykorzystywany materiał do wyrobu kapeluszy i beretów. Opisane opcje wykorzystania tego uniwersalnego materiału nie kończą się na częściach garderoby, a jego dekoracyjny charakter na ozdobie mieszkania. Trzeba wiedzieć, że filc to także świetny materiał izolacyjny, wygłuszający, a także uszczelniający wysokiej jakości, wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu.

Filc występuje w różnych rodzajach. Różni go m.in. kolor, czy grubość. Najczęściej możesz spotkać filc dekoracyjny, wełniany, igłowy, czy też techniczny. Oprócz zastosowania przy produkcji naturalnych włókien stosuje się także włókna sztuczne, dzięki czemu produkt wykonany w ten sposób nabiera nowych, często bardzo szerokich właściwości.

Filc ceniony jest przez sympatyków rękodzieła za łatwość obróbki i uniwersalność.


Zwróć uwagę, że...

materiał ten staje się coraz bardziej popularny w marketingu. Z powodzeniem można zamieszczać na nim różnego rodzaju treści, co znajduje zastosowanie szczególnie w kontekście chwytliwych reklam i promocji.


Wydawałoby się zwyczajny, niczym niewyróżniający się materiał, a jakie cuda można z niego zrobić. Jakie Ty masz pomysły na jego wykorzystanie? Użyj swojej wyobraźni i cierpliwości, a może stworzysz coś niepowtarzalnego i osiągniesz sukces? Wszystko w Twoich rękach!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl